Rýchlosť uzávierky vo fotografovaní: Tanec s časom

od | 2. septembra 2023

Vo svete fotografovania je rýchlosť uzávierky jedným z najpodstatnejších aspektov, ktorý má priamy vplyv na to, ako sa zachytia momenty v čase. Týmto nastavením môžete dosiahnuť všetko, od zamrznutých okamihov rýchleho pohybu až po umenie rozmazaných vodných prúdov. Poďte sa so mnou ponoriť do sveta rýchlosti uzávierky a objaviť, ako nám môže pomôcť v tvorbe.

Čo je rýchlosť uzávierky?

Rýchla poučka ako z učebnice – Rýchlosť uzávierky (alebo expozičný čas) určuje, ako dlho je snímač fotoaparátu vystavený svetlu. Je to doba, počas ktorej je uzávierka fotoaparátu otvorená a svetlo prechádza na snímač.

Ako je označená rýchlosť uzávierky?

Rýchlosť uzávierky je zvyčajne označená v sekundách alebo zlomkoch sekundy. Môžete nájsť hodnoty ako 1s, 1/2s, 1/100s, 1/1000s a podobne.

Ako rýchlosť uzávierky ovplyvňuje fotografiu?

Rýchla rýchlosť uzávierky (napr. 1/1000s): Umožňuje „zmraziť“ rýchle pohyby, čo je ideálne pre športovú fotografiu alebo zábery rýchlo sa pohybujúcich objektov.

Pomalá rýchlosť uzávierky (napr. 1s alebo dlhšie): Ponecháva uzávierku otvorenú dlhšie, čo vytvára efekt rozmazania. Toto je skvelé pre nočnú fotografiu, fotografovanie vodopádov alebo pre vytvorenie umeleckých rozmazaných efektov (pozri si článok o technike fotenia – PANNING).

Kedy použiť ktorú rýchlosť uzávierky?

Rýchle objekty: Ak chcete zachytiť moment, kedy strela letí vzduchom alebo rýchlo sa pohybujúci športovec, budete potrebovať rýchlu rýchlosť uzávierky, napr. od 1/1000s ale určite aj vyššiu. Treba skúšať.

Krajinná a nočná fotografia: Pri fotografovaní krajiny alebo nočného neba môžete použiť pomalú rýchlosť uzávierky, aby ste zachytili viac svetla a detailov. Nesmiete však zabudnúť na statív, aby sa váš obraz nerozmazal, lebo aj taký jemný pohyb, akým je cvaknutie spúšte, môže spôsobiť rozmazanie vašej fotografie.

Rozmazaný pohyb: Ak chcete vytvoriť umelecký efekt rozmazaného pohybu, napríklad autá na rušnej ceste alebo tečúca voda, použite pomalšiu rýchlosť uzávierky.

Rýchlosť uzávierky je nesmierne mocným nástrojom vo vašom fotografickom arzenále. Umožňuje vám nielen kontrolu nad tým, koľko svetla vstupuje do snímača, ale tiež vám dáva kreatívnu slobodu v zachytávaní pohybu a času. Takže vytiahnite svoj fotoaparát, experimentujte s rôznymi rýchlosťami uzávierky a uvoľnite svoju kreativitu!

Zdroj obrázka: Moja vlastná fotografia, ktorú som zhotovila počas cesty do New Yorku, pri dĺžke uzávierky 4 sekundy. Použila som zoomovací objektív a počas snímania som využila zoom.