Jesenné fotenie pre rodiny a páry: Tipy na dokonalý zážitok z fotenia

od | 29. septembra 2023

Keď príde jeseň, príroda sa zmení na nádhernú paletu plnú farieb. Stromy sa obliekajú do sfarbených listov, slnko sa skloní nižšie a svetlo získa mäkký, zlatistýý odtieň. Toto ročné obdobie je ako stvorené pre fotenie – a či už ste rodina, ktorá chce zachytiť svoje spoločné momenty, alebo pár, ktorý si praje zvečniť svoju lásku, jeseň je na to ideálna, ako stvorená. V článku vám prezradím čo vás čaká na jesennom fotení, čo si obliecť alebo aj aké rekvizity si u mňa môžete požičať na vaše jesenné fotografie, aby boli vaše fotky originálne.

Prečo fotiť na jeseň?

Jesenná atmosféra ponúka prirodzené pozadie, ktoré zvýrazní emócie a vytvorí príjmenú hrejivú atmosféru. Teplé tóny farieb, ako sú oranžová, červená a hnedá, pridajú vašej fotke hĺbku a teplotu. Keď si budete prezerať svoje hotové jesenné fotky, uvarte si horúci čajík a zababušte sa do deky na gauči – má to svoje čaro 🙂

Ako sa obliecť na jesenné fotenie?

Otázka, ktorá trápi snáď každú ženu odkedy sa rozhodne objednať si jesenné fotenie. Je to úplne jednoduché. Tu je niekoľko mojich tipov, čo si obliecť na jesenné fotenie a ako sa naň zladiť. Pípadne si môžete prečítať článok Ako sa zladiť na fotenie.

Farby na jesenné fotenie:

Zamerajte sa na zemité tóny. Hnedá, béžová, olivovo zelená, tmavozelená, oranžová, škoricová, okrová, horčicová, žltá alebo tmavočervená až bordová sú výbornou voľbou, lebo tieto teplé jesenné farby krásne ladia s krajinou vonku.

Vrstvenie oblečenia:

Využite vrstvenie oblečenia. Svetre, šály, šatky, kabáty či klobúky môžu pridať zaujímavý vizuálny prvok. Odporúčam kombinovať aj rôzne materiály, napríklad pletený sveter z hrubej vlny, na ktorom je vidno štruktúru materiálu a k tomu jednoduchá šatka z hladkej látky 🙂

Pohodlie počas fotenia:

Dôležité je cítiť sa pohodlne. Voľte preto oblečenie, v ktorom sa cítite prirodzene a ktoré vám dovoľuje voľne sa hýbať, aby ste počas fotenia neboli podráždení z toho, že vás tlačia topánky, atď.

Môžete sa inšpirovať napríklad týmito fashion kombináciami:

Lokalita na fotenie  je kľúčová

Jesenné lesy, parky alebo vinice sú ideálnymi lokalitami na magické jesenné fotografie. Ja osobne vám vždy navrhnem niekoľko lokalít, z ktorých si môžete vybrať, ale môžete, samozrejme, navrhnúť aj sami pekné miesto, ktoré na jesen vyzerá krásne. Hľadajte miesta s bohatým pokrytím listov a stromov. Ak žijete v meste, hľadajte mestské parky alebo ulice lemované stromami. Pôsobím prevažne v mestách Banská Bystrica a Levice, kde poznám mnoho krásnych miest vhodných na jesenné fotky detí, rodín alebo párov.

Využite denné svetlo

Jesenné svetlo je mäkké a zlatisté, ale najlepšie je aj tak fotiť skoro ráno alebo tesne pred západom slnka. Tieto „zlaté hodinky“ vytvoria ideálnu atmosféru pre váš dokonalý záber v každom ročnom období. O zlatej hodinke píšem viac v článku Zlatá hodinka vo fotografovaní: Tajomstvo dokonalého svetla a ako ho využiť.

Interakcia a prirodzenosť

Nejde len o to stáť pred objektívom a usmievať sa. Interagujte so svojimi blízkymi, smejte sa, objímajte sa. Emócie na fotografiách sú to, čo ich robí nezabudnuteľnými a presne to ja milujem! Keď vidím na vašich fotkách emócie, radosť, smiech… 🙂

Pomôcky a rekvizity

Jesenné listy, pumpkin head, sviečky, svietniky, deky, knihy, – všetky tieto rekvizity môžu pridať kreativitu vašim fotkám a môžete si ich u mňa požičať. Len ma treba vopred informovať, ktoré z mojich rekvizít by sa vám páčili na vašich fotkách.

Ako si objednať jesenné fotenie?

Svoje jesenné fotografovanie si môžete objednať cez KONTAKTNÝ FORMULÁR, kde štandardne zvolíte typ fotenia – teda si vyberiete, či to má byť rodinné fotenie, ak ste pár, tak zvolíte párové, ak to majú byť jesenné tehotenské fotky, zvolíte tehotenské fotenie, atď. 🙂 V prípade, že si neviete vybrať, zvoľte čokoľvek a dohodneme sa v správe 🙂

Na záver, jeseň je časom zmeny, nových začiatkov a teplej rodinnej atmosféry. Ako rodina alebo pár, môžete využiť toto nádherné obdobie na vytvorenie spomienok, ktoré vás budú sprevádzať po celý život. Takže vezmite svojho fotografa a vyrazte von – jeseň je tu len na chvíľku!