Ako prebieha fotenie v prírode?

od | 23. júna 2023

Predstavte si fotenie so mnou ako prechádzku lesom s kamoškou, ktorá trvá zvyčajne asi 60-90 minút. Vyskúšame rôzne pózy, prejdeme sa k viacerým pekným miestam a nafotíme naozaj veľmi veľa krásnych fotiek, z ktorých vyberieme tie najlepšie. Fotenie v prírode patrí medzi moje obľúbené, pretože môžeme naplno využívať prirodzené denné svetlo pri fotení.

Stretneme sa na vopred dohodnutom mieste a spoločne sa vyberieme na krátku prechádzku. Niekedy aj na dlhšiu. Fotenie v prírode totiž nie je o tom, že vystúpime z auta a hneď ideme robiť perfektné fotky. Ak chcete svoje fotky v krásnom prírodnom prostredí, musím sa za ním vydať na trošku dlhšiu cestu. Samozrejme, keď ideme fotiť do hôr, tak tá naša prechádzka sa môže zmeniť aj na poriadny výlet 🙂

Nádherné párové fotky alebo svadobné portréty vznikajú na horách, napríklad na Chopku alebo na Ďumbieri. Dostať sa tam síce dá zabrať, ale stojí to za námahu. Uvediem to ako príklad. Keď fotíme na Chopku, vyrážame z domu veľmi skoro ráno, aby sme sa prvou lanovkou vyviezli hore. Tam nájdeme vhodné miesto, kde sa začneme pripravovať. Až tam si obliekate oblečenie na fotenie, ktoré na vašich fotkách krásne vynikne. Vďaka prirodzenému dennému svetlu nafotíme perfektné párové fotky. Ja som celý čas pri vás a oduševnene vám demonštrujem rôzne pózy, ak je to potrebné. Ale úprimne, preferujem na fotkách prirodzenosť. Ak sa len voľne prechádzate alebo naháňate, vytvárate tak prirodzený pohyb na fotografiách a váš smiech je tak viac autentický. Milujem, keď sa na fotkách smejete. Preto sa snažím napomáhať vytvoriť príjemnú atmosféru, nech sa veľa smejte, nech z vašich fotiek vyžaruje šťastie.

Pravdou je, že vytrepať sa na hory so svadobnou výbavou býva celkom zážitok, ale fotografie, ktoré takto vznikli sú naozaj úchvatné. Pri párovom fotení je to o čosi jednoduchšie, pretože nemusíme niesť toľko vecí. Na párové fotenie na horách sa môžete obliecť aj úplne štandardne, ako keď idete na turistiku. Ja však mám rada, keď sú vaše párové fotky oživené oblečením v prírodných farbách, čo vám odporúčam pred každým takýmto fotením.

Iným príkladom je fotenie pri vode, napríklad pri jazere, tajchu. Tiež ide o nádherné miesto v lone prírody, ako stvorené na zamilované fotky páru v krásnom prostredí. Na fotenie pri jazere na Slovensku odporúčam obliecť si ľahké šaty, ktoré si aj namočíte, ak budete chcieť, pretože fotky páru vo vode sú proste dokonalé. Môžete na seba špliechať alebo sa len tak objímať po kolená vo vode. S pózovaním vám samozrejme vždy radím, ale ak vidím, že sami dokážete vyzerať na fotkách prirodzene, radšej to nechávam na vás, aby boli vaše párové fotografie autentické. K vode si berieme aj rôzne rekvizity na fotenie, doplnky, ktoré dodajú šmrnc vašim fotkám. Napríklad si so sebou berieme dámsky klobúk, rôzne oblečenie na prezlečenie alebo aj deku, ktorú môžeme namočiť, prípadne ju prestrieť a fotiť piknik pri vode. Ak je v danej oblasti možnosť založiť malý oheň, veľmi rada tú možnosť využívam, lebo vďaka tomu naberajú vaše zamilované fotky v prírode úplne iný rozmer. Ohník oživí farby na fotkách a ja osobne úplne milujem fotiť párové zábery cez horiaci oheň. V tomto prípade fotíme skôr večer, keď je síce ešte svetlo, ale slnko už zapadlo a tento čas sa nazýva modrá hodinka, ktorá nasleduje po známejšej zlatej hodinke.

Počas fotenia sa vždy snažím fotiť vás tak, aby ste za sebou mali členité pozadie, nie len nudnú modrú oblohu, nech sú vaše fotky zaujímavejšie. Stromy a hory sú perfektné pozadie na vaše párové fotky v prírode, najmä vtedy, keď cez ne presvitajú slnečné lúče počas zlatej hodinky a vytvárajú čarovnú atmosféru.

Nezabúdajte, že z fotenia so mnou nemusíte mať žiadny stres a nepotrebujete žiadne predchádzajúce skúsenosti. Ak je to potrebné, na všetko vás navediem, ukážem čo máte robiť, dostanem z vás emóciu, aby boli vaše fotky plné lásky 🙂